Çam Ağacının Kontrplakta Kullanımı

Çam ağacının kontrplakta kullanımı kayın ve kavak ağacı kadar yaygındır. Ahşap ürünler olması nedeni ile gövde kalitesi yüksek olan ağaçlar tercih edilir. Üretim aşamasından önce ağaç seçimine dikkat edilmelidir. Çürümüş ağaç gövdelerinden elde edile kontrplakların kullanım süresi oldukça azdır. Kontrplak ürünlerin kullanım alanlarının geniş olması, ürün üretiminde daha dikkatli çalışmalar yapılmasını sağlar.

Çam Ağacı Kontrplak Özellikleri Nelerdir?

Çam ağacından üretilmiş olan kontrplakların sahip oldukları özellikler temelde ağacın özelliklerinden gelse de üretim aşamasında kullanılan teknikler yeni özellikler kazanmasını ya da özelliklerinin daha güçlü şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Katmanların preslenmesi ile oluşan kontrplaklar, presleme işlemi sayesinde daha dayanıklı hale gelir. Kullanılan tutkalın su geçirmez olması, kontrplakların uzun süreli kullanımını destekler. Çam ağacı kontrplak özelliklerinin oldukça başarılı olması çeşitli alanlarda kolay şekilde kullanılmasını destekler.

Çam Ağacı Kontrplak Kullanım Alanları

Çam ağacının kontrplakta kullanımı konusu ele alındığı zaman geniş bir alanda tercih edildiği görülür. Dekorasyon amaçlı üretilen kontrplaklar, çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. İşlenebilir bir ürün olması nedeni ile farklı alanlarda kullanılabilir hale gelmesi sağlanır. Çam kontrplak kullanılan alanlar şu şekildedir;

  1. Otomotiv,
  2. Kalıp işleri,
  3. İnşaat,
  4. Dekorasyon,
  5. Mobilya imalatı,
  6. Duvar bölmeleri,
  7. Tekne imalatı,
  8. İhracat sandıkları,
  9. Hediyelik kutular,
  10. Çatı kaplama.

Çam kontrplak işlevsel şekilde kullanılabilen bir üründür, sahip olduğu mukavemet sayesinde de dayanıklılığı ön plana çıkar. Üre ya da marin tutkal kullanılan ürünler arasında kullanım alanına uygun seçimler yapılabilir. Su ve neme maruz kalacak ortamlarda kullanılacak kontrplaklar için marin tutkal tercih edilmelidir. Karavan, inşaat ve otomotiv sektörlerinde marin tutkal ile yapıştırılmış olan kontrplaklar tercih edilir.

Çam Ağacı Kontrplak Fiyatları

Kontrplak ürünlerde fiyatlandırma yapılırken ağaç türü oldukça önemli bir konu haline gelir. Çam ağacının kontrplakta kullanımı sonucunda fiyatlandırma yapılırken metreküp hesabı yapılır. Ağacın sahip olduğu özellikler, plak üretiminde fiyatı etkilemeye başlar. Aşamalar birbirini etkiler ve sonucunda bir fiyat ortaya çıkar. Yıllara ve enflasyon oranlarına göre fiyat listelerinde değişiklik görülür. Güncel bilgi için firmamız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Similar Posts