Kavak Kontrplak

Kavak Kontrplaklar

Plak, dikdörtgen ve kare şeklinde kesilmiş ince malzemelere verilen genel isimdir. Kontrplak ise birden fazla plağın birleşmesiyle oluşturulmuş tabakalara verilen genel isimdir. Kavak kontrplaklar da bu şekilde üretilmektedir ve özel presleme tekniği sayesinde daha dayanıklı hale getirilmektedir. Kavak ağacından üretilen plaklar, ağaç işleri kategorisinde üretilen sağlam plaklardır. Bu ürünün üretim aşamaları da diğerleri gibi titizlik gerektirir ve kullanım alanı da oldukça geniştir.

Kavak Kontrplaklar için üretim aşamaları

Kavak kontrplak üretim aşamalarında başlı işlemler yerine getirilmekte. Bu aşamada:

 • Kavak ağaçlarının özellikle kaliteli gövde kısımları ele alınır. Bu kısımdan 1 la 2 mm arasında değişkenlik gösteren papeller elde edilmektedir.
 • Tıpkı diğer kontrplak çeşitlerinde olduğu gibi kavak kontrplak ürünlerinde de katmanlar birbirine yapıştırılmak üzere hazır vaziyettedir.
 • Hazır olan ürünler marin özellikli suya dayanıklı tutkal ile yapıştırılıyor.
 • Plaklar arasına yapıştırıcı sürülmesi, ürünün dayanıklılığını artırmıştır. Bu özelliği sayesinde birçok alanda güvenle kullanılmaktadır. MDF ve suntaya göre çok daha dayanıklıdır.
Kavak Kontrplaklar
Kavak Kontrplaklar

Kavak Kontrplak Fiyatları

Bu kategoride fiyatlandırma işlemi ağacın cinsine ve kullanılan tutkalın kalitesine göre değişmektedir. Ağacın dayanıklılık özelliği ve fiyatı plak üretiminde de fiyatı doğrudan etkiler. Ayrıca satış işlemlerinde tabaka ve m3 üzerinden fiyatlandırma işlemi yapılır. Ama Tabakaya göre fiyatlar her yıl değişiklik göstermektedir ve enflasyon verilerine göre fiyat belirlenmektedir.

Kavak Kontrplak Kullanım Alanları

Ürünün genel özellikleri kullanım alanını belirlemiştir ve kullanım alanı ürünün genel yapısı ile alakalıdır. Kaliteli bir ürün elde etmek için su geçirmez yapıştırıcı ile yapıştırılıp preslenlenmelidir. Bu nedenle;

 • Plakların kullanım alanı geniştir ve birçok sektör ürüne ilgi göstermektedir. Sağlam özellikler, nem ve ısı yalıtım özelliği ürünün kullanım alanını genişletiyor. Mobilya, çatı, zemin, bölme, merdiven işlemleri, sandalye, masa ve benzeri birçok mobilya üretimi için kullanılmakta.
 • Ahşabın kendine özgü estetiği ve işlevselliği nedeniyle dekorasyonda kullanılan bir malzemedir.
 • Mobilyacılar da ürünü üretim ve tamir işlemlerinde kullanmaktadır. Lakin her sektöre uygundur.
 • Bahçe evi ve hobi evi gibi kategorilerde en çok kullanılan malzemedir. Ama ürün tercihi doğru yapılmalıdır.
 • Zemin döşemede de kullanılmakta. Isı yalıtım özelliği nedeniyle kaplama ve bölme tadilat işleminde kullanılırr.
 • Nemli yerlerde kullanılan ürün neme karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özelliği nedeniyle tekne tamir ve imalat işleri için kullanır.
 • Tamirlerde  kullanılan ürün vidalamaya uygundur ve  özelliklere sahip sağlam bir üründür. Bu nedenle kullanım alanı çok fazladır.
 • Birçok kimyasal boya ve kaplama ürünüyle uyumludur ancak  üzerine başka bir malzeme rahatlıkla yapışabilmekte.

Kavak ağacının sağlam yapısı, suya dayanıklı tutkal ile birleştiği zaman ortaya çok sağlam bir malzeme çıkmaktadır. Isı, nem ve ses izolasyon özelliğine sahip ürünün insan sağlığı için her hangi bir tehdit oluşturmaması kullanım alanını genişletmektedir. Çünkü sağlığa zararlı değildir.

Similar Posts