Çam Kontrplaklar

Çam Kontrplaklar

Yerli çam ağacından üretilen bu ürün en dayanıklı kontrplak çeşitlerinden biridir. Bu ürünler farklı kalınlıklarda üretiyor. İhtiyaca göre kalınlıkları değişir. Çam kontrplaklar oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Bu ürünlerin kullanım alanlarının yaygın olması, oldukça dayanıklı oluşundan kaynaklanmaktadır.

Dayanıklı çam ağacının pres sistemi ile plak haline getirilmesi bu ürünün daha da dayanıklı hale getirmektedir. Ahşap sektöründe çam dayanıklılığı ile bilinip ve bu dayanıklı özellikler kullanım kalitesini arttırıyor.

Çam Kontrplaklar ve Üretim Aşamaları

Çam kontrplak üretiminde önemle vurgulanması gereken ilk nokta suya dayanıklı marin tutkalların kullanımıdır. AmaBu ürünün üretim aşaması da meşakkatli süreci içerir. Bu aşamalar şu şekildedir:

  • Bu kontrplak üretilirken ilk önce ince ağaç papelleri birbirlerine kaliteli yapıştırıcı ile yapıştırıyor ve presleniyor.
  • 1-1.5 mm olarak değişen kalınlıktaki çam papellerinin birbirine yapışması için suya dayanıklı olan marin tutkal kullanılıyor. Böylece Birbirlerine sağlam şekilde yapışan ürünler karşımıza kontrplak ürünlerini çıkarıyor.

Üretim aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar ise:

  • Öncelikle Tomruktan papeller elde edilir ve sonra belirli bir nem oranına kadar papeller kurutuluyor.
  • Daha sonra tutkal ve presleme işlemi gerçekleşir.
  • Çam ağacının iyice kuruması durumunda daha da sertleşiyor. Bu sebeple nem oranı iyi ayarlanmalı.
  • En son aşamada ise kesim ve ebatlama işlemi uygulanıyor .

Üretim aşamalarında ağacın genel yapısına uygun kesim işlemi yapılıyor. İlk olarak Çam ağacı çok sağlamdır ama kesim işleminde özel teknikler kullanılıyor.

Çam Kontrplaklar
Çam Kontrplaklar

Çam Kontrplaklar Nerelerde Kullanılıyor?

Ürün ahşabın estetik yapısına sahiptir ve estetik yapı ürünün dekor çalışmalarında kullanılmasında etkili rol oynar. Kısaca İnşaat, mobilya, sanayi, tadilat, çatı ve benzeri birçok alanda kullanılan ürün sağlam özelliği sayesinde geniş kullanım alanına sahiptir. Özellikle Nem ve benzeri etkenlere karşı maksimum dayanıklıdır ve bu özelliği sayesinde birçok alanda kullanıyor.

Ayrıca ürünün sağlam olması nedeniyle inşaat sektöründe ve kalıp işlerinde kullanılmaktadır. Kalıp işlemlerinde ağırlık kaldırma kapasitesi yüksek olduğu için sorunsuz bir şekilde ürün kullanılabiliyor. Ama ürün ve kalınlık tercihi doğru yapılmalı.Ürünün suya dayanıklı tutkallarla yapıştırılarak elde edilmesi yağışlı bölgelerde kullanımını da kolaylaştırır. Çatı kaplama işlemlerinde de sıklıkla kullanıyor. Neme karşı dayanıklı olması ve estetik özellikleri çatı kaplama sektöründe tercih edilme sebebidir.

Çam Kontrplak Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Ürünün en önemli özelliği sağlam ve dayanıklı olması ve dayanıklı özelliklere sahip almasıdır. Vidalama işlemleri için sorunsuz bir şekilde kullanmaya uygun. Ayrıca Dekor çalışmalarında kullanılan ürünün işlenmesi kolaydır ve mobilya sektöründe sorunsuz kullanılmakta. Ahşap kesim işlemlerinde, vida ile montaj işlemlerinde, çivileme işlemi gerektiren durumlarda rahatlıkla kullanılıyor. Ürün boya ve  cilalanabiliyor ve özel ahşap verniği uygulanabiliyor . Ayrıca üzerine başka malzeme yapışabiliyor. Özellikle ahşap tutkalı ile uyumludur. Böylelikle Hijyenik özelliklere sahip çam, insan sağlığı açısından her hangi bir tehdit oluşturmaz. Çamın kokusu da insan sağlığı için faydalıdır.

kontrplak fiyatları değişkenlik gösterir. Sahip olduğu katman sayısı , ağacın kalitesi ve kullanılan tutkal  kontrplak fiyatlarını etkileyen başlıca unsur.

Similar Posts