Marin Kontrplak

Marin Kontrplaklar

Marin, suya karşı dayanıklı olan bir tutkal demektir. Marin kontrplaklar, en güçlü ağaç soyma kaplamalardan oluşur. Suya karşı oldukça dayanıklı olan marin tutkal kullanılarak üretilen kontrplak türü olmaktadır. Bir ürünün gerçek marin kontra olup olmadığını anlamanın bazı yolları bulunuyor. Suya karşı dayanıklılığını ölçmek amacı ile 3 gün süren kaynar su testi gibi bir çok sınavdan geçmesi gerekmektedir.

Yapıştırıcı olarak çoğunlukla Melamin Üre Formaldehit (MÜF) kullanılmaktadır. Çünkü bu yapıştırıcı türü piyasada bulunan marin özelliği tutkallar arasında en dayanıklısı olmaktadır. Kullanılan bu tutkal kesinlikle su ile reaksiyona girmez. Marin kontrplak üretiminde kullanılan pek çok ağaç türü mevcuttur. Fakat en kaliteli işçilik için kayın ağaç soyma kaplamalarından üretilmiş olan kontrplaklar tercih edilir.

Marin Kontrplaklar
Marin Kontrplaklar

Marin Kontrplaklar Nerede Kullanılıyor?

Suya karşı oldukça dayanıklı olan bir kontra türü olduğundan yukarıda detaylı bir şekilde bahsettik. Herhangi başka bir kontrplak türüne kıyasla su geçirmez ve kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Marin kontrplaklar bu yüzden tüm kötü hava koşullarına karşı güçlü bir direnme özelliğine sahiptir. Dış mekan kullanımında tercih edilmesinin sebebi de tam olarak bu olmaktadır. İç mekanlarda da kullanılsa da dış mekan projelerinde daha çok kullanıldığı görülüyor.

Özellikle tekne üretiminde ve tekne mobilya üretiminde kullanıldığı bilinmektedir. Marin kontrplak suya karşı oldukça dayanıklı olmasının dışında , teknenin tuzlu ya da tatlı su fark etmeksizin bütün sularda oluşturabileceği her türlü hasara karşı koruma kalkanı görevi görürler.

Zaman içerisinde üreticiler muhteşem bir ürün olan su geçirmez kontrplakların daha güçlü olduğunun farkına varmalarıyla beraber kullanım alanı da genişledi. Mutfak projelerinden tutun banyo projelerine kadar kullanım alanı gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Banyo ve mutfak gibi alanlar daha çok su kullanılan alanlar olduğu için nemden kaynaklanan sorunların ilk yeridir. Bu durumda kendini suya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayan marin kontrplak, banyo ve mutfak için ideal bir malzeme türü olmaktadır. Banyo ve mutfak gibi alanlarda kullanılanmarin kontrplak asla çürüme ve bükülme yapmaz. Zaman içerisinde küflenme oluşturmaz.

Marin Kontrplak Özelliği Nelerdir?

Marin kontrplaklarının özelliklerinden bahsetmek gerekirse bunu sayarak bitirmek zor olacağı için sizlere önemli olan birkaç maddeden bahsedeceğiz;

  • Suya karşı oldukça dayanıklıdırlar ve su ile reaksiyona girmemektedirler. Normal kontrplaklar su geçirebilirler ve bunun sonucunda da çürüme başlayarakortaya hasar çıkabilmektedir. Marin kontrplakta su geçmesi söz konusu değildir.
  • Marin kontra diğer normal kontrplaklar ile kıyaslandığında daha güçlüdür. Marin kontra uzun bir zaman boyunca aşınma gibi sorunlara karşı dayanıklı olma özelliği taşır. Marin kontrplaklar yapısı gereği serttir. Böylece en zorlu hava koşullarından etkilenmezler.
  • Uzun ömürlü kullanım sunarlar.

Similar Posts