Çatı Kaplamalarında Kontrplak Kullanımı

Çatı kaplamalarında kontrplak kullanımı oldukça yaygın şekilde görülür. Kontrplak üretiminde kullanılan yöntemlerin gelişmesi ile kontrplaklar daha güvenilir ahşap ürünler olmaya başlamıştır. Dayanıklı ve sağlam olmaları nedeni ile çeşitli alanlarda kullanılabilen ürünlerdir. Ağaçlardan üretilen plakların bir araya getirilmesi ile kontrplaklar oluşur.

Çatı Kaplamalarında Kontrplak Kullanımı Dayanıklı mıdır?

Kontrplak üretiminde kullanılan ağaçlar, özellikle güçlü bir yapıya sahip olanlardan seçilir. Kavak, kayın ve çam gibi ağaçlar kontrplak üretiminde kullanılır. Ağaçların gövdelerinden üretilen kontrplaklar için gerekli dayanıklılık testleri yapılır. Kontrplak sektöründe sunulan hizmetler, gerekli garantiler kapsamında sunulur. Kontrplakların sahip oldukları özellikler, kullanılan ağaç cinsi ile ilişkilidir. Üretim sırasında tercih edilen yöntemler de kontrplak özelliklerini daha iyi bir hale getirir. Marin gibi tutkalların kullanılması suya karşı dayanıklı olmalarını sağlar. Suya karşı dayanıklı olunması ve sağlam ürünler olması nedeni ile kontrplak kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. İç ve dış mekanlarda tercih edilen kontrplaklar, çatı kaplamalarında kontrplak kullanımı sırasında da oldukça dayanıklıdır.

Çatı Kaplama Kontrplak Avantajları

Kontrplakların üretiminde oldukça özenli çalışmalar yürütülür. Üretim sonucunda müşteriye sunulan ürünler birinci kaliteye sahip olur. Kullanım amacına uygun şekilde kontrplak seçimi yapılabilir. Çatı gibi dış mekanlarda kullanılacak olan kontrplakların sahip oldukları özelliklere dikkat edilmelidir. Suya karşı dayanıklı olan kontrplaklar bulunduğu gibi normal kontrplaklarda bulunur. Normal kontrplakların sahip oldukları özellikler oldukça az olduğu için kullanım sırasında sorunlar yaşanmasına neden olur.

Çatı kaplamalarında kullanılacak olan kontrplakların dayanıklı olması gerekir. Kontrplak seçimi yapılırken marin tutkal kullanılanlar tercih edilmelidir. Bina ve yapıların üzerinde bulunan çatı, çevre ve hava koşullarına sürekli olarak maruz kalır. Kar ve yağmur gibi durumlarda suya karşı dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekir. Su ile reaksiyona girmeyen bir yapıya sahip olması ilerleyen zamanlarda sorun yaşanmamasını sağlar. Ahşap ile su reaksiyona girerek çürüme, bozulma, kabarma ve çökme gibi birçok olumsuz duruma sebep olur. Çatı kaplamalarda kontrplak kullanımı oldukça avantajlıdır. Kontrplakların gelişmiş özellikleri uzun süre nem ve su gibi etkiler altında kalacak ortamlarda dahi kolay bir kullanım sunar.

Similar Posts