Kontrplak Dayanıklılığı

Kontrplak dayanıklılığı açısından uzun ömürlü kullanım sunar. Ancak dayanıklılığını ve uzun ömürlü oluşunu belirleyen bazı noktalara dikkat edilmelidir. Yüksek kalite tomruktan ve çoklu katman sayısı ile üretilen kontrplak ürünlerinde dayanıklılıktan söz etmek mümkündür.

Kontrplak dayanıklılığı nasıl olmalıdır?

Yapısı bakımından kontrplak kullanım alanına göre yüksek mukavemet sunan ürünlerdir. Katman sayısı az olmayan, en az 3 katman olan kontrplaklar dayanıklılık açısından ideal sonuçlar gösterirler. Aynı zamanda esnemeye ve çekmeye karşı da dayanıklılık sunarlar. Katman sayısının artışı dış etmenlere karşı ürünün direncinin de artmasını sağlayacaktır.

Bunun yanında kenar yapısı, düzlüğü de yine malzemelerin bir araya getirildiklerinde boşluk kalmaması açısından önemlidir. Kenarları doğru ve düzgün şekilde kesilen ürünler yan yana işlemlerde sorunsuz kullanım sağlarlar.

Kontrplak Dayanıklılığı
Kontrplak Dayanıklılığı

Kontrplak uygulamasında tür olarak aynı ağaçtan üretilen kontrplak tercih ediliyor. Örneğin kavak ağacından üretilmiş bir kavak kontrplak başka bir ağaçtan üretilmiş kontrplak ile yan yana kullanılmamalıdır. Bu tür ürün uygulamalarında tek tip ağaç ürünü tercih etmek uzun ömürlülüğü de etkiler.

Ayrıca üretim sürecinde iç kısmında nem geçirmeyen marin tutkalın kullanılmış olması önemlidir. Yapısal ve dış mekan uygulamalarında daha sorunsuz bir kullanımın elde edilmesi için tayin edici olmaktadır. Bu bakımdan da kontrplak seçiminde üretim kalitesi, ağaç türü, uygulama alanı gibi noktalar dayanıklılık ve uzun ömürlü kullanım açısından belirleyicidir.

Ürün ömrünü uzatmanın yolları

Genel olarak kontrplak dayanıklılığı yüksek olan bir malzemedir. Kaliteli ürünler seçildiğinde uzun süreler boyunca sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir. Bunun yanında tasarım ve iç mekan uygulamalarında tercih edildiğinde ömrünü ve kullanım süresini uzatmak mümkündür. Bakımda esnasında yapılacak bazı püf noktaları bilmek ürün ömrünü uzatır. Bu açıdan bakım ve temizlik işlemlerinin doğru yapılması önem taşır. Öncelikle malzemeye zarar verecek kimyasallar ile temizlik yapılmamalıdır. Temizlik işlemleri esnasında da yine yüzeyde soyulmaya yol açan malzemeler kullanmayınız. kullanılmamalıdır. Kontrplaklar suya ve neme dayanıklı şekilde üretilirler. Fakat yine de su ile temizleme işlemlerinde de kurulama yapılması istenmeyen durumların önlenmesini sağlayacaktır. Bu yüzden ıslak temizlik uygulamalarında kurulamanın da ihmal edilmeden yapılması kullanım süresini belirleyici özellikler arasında yer alacaktır.

Similar Posts