Kontrplak Nedir

Kontrplak Nedir?

Kontrplak nedir ve ne işe yaradığı düşünüldüğünde kullanım alanlarıyla sağladığı kolaylıkların çok fazla olduğu görülmektedir. Her gün kullanımı artan ve işlevsel malzeme kullanmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Özel işlemlerden geçirilerek ağaç katmanlarından elde edilen kontrplak. Dayanıklı, uzun ömürlü ve kullanım alanı olarak da çeşitlilik sunan yapı malzemesidir.

Kontrplak nedir ve ne işe yarar?

Teknik olarak ince ağaç katmanlarının özel reçineyle birleştirilip birbirine çapraz dizilmesiyle elde edilmiş ahşap malzemedir. Temel olarak bu ürünler en az üç adet olan farklı mm kalınlıklarındaki ağaç katmanlarından yapılırlar. Katmanlar, üst üste gelmiş olan lif yönlerini birbirine dik şekilde birleştirilmesi ile kontrplağı oluştururlar. Panel tarafında tek sayıda katmak olduğundan üst katmanlarda lif yönü aynı seviyede tutulur.

Diğer kullanım alanları için de ihtiyaca doğru çözümler sunulması için özel kontrplak çeşitleri imal edilmektedir. Estetik beklentilere göre Kontrplak paneller doğru yanıt vermesi için yüzeyi kaplanmaktadır. Genellikle bu aşamada fenolik film, fiber takviyeli reçine, boya ya da cila kullanılmaktadır. Bu tamamen tercihe bağlı bir seçimdir.

Kontrplak Nedir
Kontrplak Nedir

Kontrplak Malzemenin Özellikleri

Kontraplak malzemenin özellikleri temel olarak birbirine çapraz şekilde sıralanan ve fenolik reçine yapıştırıcıyla yapıştırılan ince katmadır. 1,5 – 3 mm kalınlığa sahip olan üç katmandan oluşan bu ürünler kullanıldıkları alanlarda uzun ömürlü ve rahat bir kullanım sunarlar. Özellikle masif ahşaba göre daha fazla sağlamlık taşırlar. Çekme ve şişme olasılığı da neredeyse sıfırdır, bu sayede projelendirme kapsamında rahatlıkla tercih edilebiliyor. Üretim sürecinde ahşap oranı yüksektir, böylece doğal kullanım isteyenlerin de beklentilerini karşılar.

Yüksek mekanik özelliklere sahip olduğundan çivi ve vida tutma açısından doğru sonuçlar verir. Böylece farklı alanlardaki uygulamalarda kullanılabiliyor. İnsan sağlığına da zararı olmadığı için geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Kontrplak kullanım alanları başta çatı sektörü olmak üzere ambalaj sanayi, otomotiv sektörü, tekne imalatı, dorse ve inşaat alanlarında kullanılmaktadır. Dekoratif ve sıcak görünümlü bir malzeme. Sadece işlevsel amaçlar için değil aynı zamanda estetik uygulamaların da yapılması için tercih ediliyor. Aşınma, yırtılma ve ezilmeye karşı dayanıklı. Bu durum uzun ömürlü kullanım sunarken kolay temizlik imkanı vermesi de pratik kullanım sağlar.

Benzer Gönderiler