Kontrplak Kurulumu ve Bakımı

Kontrplak kurulumu ve bakımı aslında çok kolaydır. Malzeme yapısı son derece işlevsel olan kontrplaklar kurulum açısından da kullanıldıkları alana göre farklılık taşıyabilirler. Amacına uygun ürünler doğru seçilmelidir. Zemin kaplaması olacak ürünler mobilya dekorasyonunda kullanılmamalıdır. Mobilya tasarımlarında genellikle kayın-kavak kontrplak ya da kavak-çam ürünler tercih edilir. Özellikle zemin kaplamalarında tahribat biraz daha fazla olacağı için wiremesh kontrplak kullanımı tercih edilir. Kullanım amaçlarına göre de bakım biçimleri farklılık gösterir.

Kontrplak kurulumu ve bakımı nasıl yapılır?

Doğru kontrplak kurulumu ve bakımı nasıl olmaldır?

Kontrplak kurulumu için öncelikli olan nokta, nereye kurulum yapılacağıdır. Genel olarak zemin, duvar ve tavan kaplamaları için tercih edilen kontrplaklar, eğer bu şekilde kaplama amacıyla tercih edilecekse bu durumda da kaplama alanı kurulumu belirler. Örneğin bir karavanın zeminine kontrplak kullanılacaksa kurulum işlemi genellikle vidalama işlemi yapılıyor. Her alanda kullanılabiliyor.

Ev zeminleri gibi alanlarda vidalama yöntemi kötü bir görünüm oluşturacağı için. Bu noktalarda da yapıştırıcı harçlar ile uygulama yapılmakta. Yapıştırıcı harç kontrplak ile uyumlu olacak ve malzemeye zarar vermeyecek şekildedir. Bu sayede yan yana getirilen kontrplaklar bütünlüklü bir görüntü oluşturur ve kurulum işlemi tamamlanır.

Oyuncak yada mobilya alanlarında kontrplak kurulumu  üretilmesi planlanan eşyaya göre değişiyor . Özellikle mobilya alanında farklı formlar söz konusu olduğundan. Kontrplağın da esnetilmesi veya düz formundan çıkarılarak çeşitli geometrik şekillere girmesi gerekebilmekte. Bunun için de özel araçlar yardımıyla işlem yapılmaktadır.

Kontrplak Kurulumu ve Bakımı
Kontrplak Kurulumu ve Bakımı

Kontrplak hangi alanda olursa olsun kolay uygulanabilen malzemedir. Hafif olmasından dolayı taşıma açısından da sorun çıkarmaz. Hem kolay uygulanabilirliği hem de hafif olması sayesinde kurulum maliyetlerinin de önemli ölçüde düşmesini sağlar.

Bakım nasıl yapılıyor?

Kontrplak bakımında malzemenin kalitesi kullanım süresini ve dayanıklılığını etkiler. Genel olarak uzun ömürlü kullanım sunar. Ancak yanlış veya yeteri kadar yapılmayan bakım kontrplakta çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. Bu türden sorunların önüne geçmek için ise bakımlarının düzenli  ve özenle yapılması gerekir. Bakım için ahşaba zarar vermeyecek temizlik malzemelerinin doğrudan yüzeye uygulanması ve sonrasında da nemli bez ile silinmesi yeterli olacaktır. Temizlik işlemlerinde yüzeyde çizilme gibi deformeler yaratabilen araçların kullanılmamasına da dikkat edilmelidir. Neme dayanıklı olmalarına rağmen yüzeyleri ıslak halde bırakılmamalıdır. Kontrplak uzun ömürlü bir üründür. Fakat kullanıcının ürüne doğru şekilde  uygun bakım yapması da çok önemlidir.

Similar Posts