Kontrplak Fiyatları ve Maliyeti

Kontrplak fiyatları ve maliyeti tercih edilecek kontrplak türüne, katman sayısına, renk detayları gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Ancak diğer malzemeler ile kıyaslandığında ekonomiktir. Kontrplak ürünleri, aynı zamanda montaj işlemleri açısından da uygun fiyatlı seçenekler sunmaktadır. Bu da kullanıcı için oldukça hızlı bir uygulama ve zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Kontrplak fiyatları ve maliyeti nasıl belirlenir?

Kontrplak fiyatları kullanılan ağaç türüne ve katman sayısına göre belirlenmektedir. Katman sayısı esasında kalınlığını da arttırmaktadır. Çeşitli ağaçların tomruk – kütük haline getirilip devamında soyularak belirli katmanlar ile panel haline getirilmesine kontrplak denilmektedir. Söz konusu bu işlem sonrasında elde edilen kaplama tabakaları da istenilen boyutlarda kesiliyor. Sonrasında birbirine pres yöntemi ile tutturuluyor . Böylece kavak, çam, kayın gibi farklı ağaç türlerinden elde edilmiş kontrplaklar üretilmiş oluyor. Bu işlemlerde kullanılan ağaç türü önemlidir. Katman sayısı, ahşabın pürüzsüzlüğü ve kenar kısımlarının kesimine göre de fiyatlar belirleyici olmaktadır.

Genel olarak yüksek lif oranına sahip olan kontrplaklar birinci sınıf malzeme olarak kabul edilirler. Kullanım açısından da dayanıklılık, uzun ömürlülük ve estetik değer sunan bu ürünler, bu sayede maliyetine bakıldığında sundukları kullanım ile oldukça ekonomik yapıdadır.

Kontrplak Fiyatları ve Maliyeti
Kontrplak Fiyatları ve Maliyeti

Kontrplak maliyeti nedir?

Kontraplak maliyeti satın alma ve uygulama açısından oldukça ekonomiktir. Özellikle diğer kaplama malzemelerine kıyasladığımızda kontrplak ile önemli fiyat avantajları elde ediliyor. Bu da yapılan işlemlerin daha ucuz şekilde tamamlanmasını sağlar. İşçilik maliyetleri de önemlidir.  Kolay uygulanabilen, taşınabilen ve istenen ebatlara getirilebilen yapısıyla yine uygun maliyetler sunmaktadır.

Kontrplak hem satın alım hem de uygulama açısından ekonomik bir malzeme olduğundan günümüzde pek çok sektörde güvenle kullanılmaktadır. Maliyetinin yanında uzun ömürlü oluşu da göz önünde tutulmalıdır. Kaplama uygulamaları için son derece ideal bir malzemedir. Ayrıca estetik uygulamalar için  uygulanabilirlik bakımından yine ekonomik sonuçlar vermektedir.

Kontrplak fiyatları arasından seçim yaparken tek etken fiyat değildir. Kullanılan alanı da göz önünde tutmanız uzun vadede tasarruf etmeniz açısından yararlı olacaktır. Aynı zamanda üretilen ağaç çeşitleri de kontrplağın yapısını etkiler.  Üretildiği ağaç türünün özelliklerini de bilmeniz doğru olacaktır.

Similar Posts