Kayın Kontrplak

Kontrplak Kullanım Alanları

Kontrplak kullanım alanları günümüzde oldukça geniştir. Çok farklı sektörlerde esneklik sunduğu için kullanılabilen bu malzeme temel olarak kaplama olarak tercih edilir. Bunun yanında mobilyalarda taban malzemesi, paketlemede tutucu, hobi işlemleri için de temel malzeme olarak kullanılabilmektedir. Kontrplağın fiyat ve uzun ömürlülük açısından sunduğu avantajlar geniş alanlarda kullanımını sağlamaktadır.

Kontrplak kullanım alanları nerelerdir?

Kontrplak kullanım alanları için bir kaç ipucu

Öncelikle kontrplak kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazeye sahip ve kullanım amacına göre çok fazla alana sahiptir. Çünkü malzeme yapısı gereğince farklı sektörlerin ihtiyaçlarını yanıtlayacak seviyededir. Malzemenin yapısal dayanıklılığının yanında estetik olarak da beklentileri karşılaması değişen ihtiyaçların karşılanmasını sağlamaktadır.

Kontrplak genel olarak şu sektörlerde kullanılmaktadır;

  • Mobilya
  • Dekorasyon
  • Otomotiv
  • İnşaat
  • Tekne
  • Çatı kaplama
  • Zemin
  • İç bölme kaplama
  • İskele Ambalaj
  • Oyuncak ve hobi

İnşaat – Yapı İşleri

Öncelikle inşaat alanlarında kullanımı tavan, duvar ve zemin kaplaması olacak şekildedir. AMA kalıp ve iskele işlerinde de hafifliği sayesinde tercih edilebilmektedir. Neme karşı dayanıklılık sunması sayesinde iç ve dış mekanlarda estetik uygulamalar için de kullanılabilir. Özellikle ahşap yapısından ötürü sıcak bir malzeme olmasından kaynaklı huzur veren bir görünüm elde edilmesi amacıyla tercih edilmektedir.

Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektöründe de yine kaplama malzemesi olarak tercih ediliyor. Zemin ve  yan kısımlar veya bagaj gibi alanlarda dayanıklılığı ile öne çıkar. Hafif bir malzeme olmasından kaynaklı olarak aracın toplam ağırlığına fazladan yük bindirmez, bu sayede de aerodinamiğinin korunmasında da yardımcı olur. Aynı şekilde otobüs, kamyon, tren vagonları, hayvan taşıma araçları gibi alanlarda da kullanılıyor.

Yat – Tekne Sektörü

ilk olarak Suya ve neme dayanıklı olması  sebebiyle  tekne ve yat sektöründe de sık tercih edilmektedir. Çünkü tekne ve yatların iç kısımlarının kaplamasının yapılmasında en önemli malzemedir. Sunduğu şık görünüm sayesinde teknenin prestijinin de korunmasına yardımcı olmaktadır.

Mobilya Sektörü

Mobilya işlerinde ve koltuk yapımı, raf, kapı yada ahşap sandalye  masa yapımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kaplama olarak hafif ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinde kontrplak önemli bir malzeme olarak kabul görür.

Hafif, ekonomik ama dayanıklı bir malzeme olmasından kaynaklı kullanım alanı oldukça geniştir. Malzemenin deformasyona karşı da dayanıklılık sunması tercih edilmesinde bir diğer etmendir.

Kontrplak Kullanım Alanları
Kontrplak Kullanım Alanları

Similar Posts