Kontrplak ile Tasarım Seçenekleri

Tasarım malzemeleri olarak doğal olmayan materyallerin kullanılmasına artık pek sıcak bakılmamaktadır. Doğal ve özgün ürünleri tercih etmek kullanım kolaylığını da beraberinde getirmektedir. Kontrplak ile tasarım seçenekleri aslında ürünlerin daha geniş yelpazede kullanımını sağlar. Materyallerin sağlıksız olması tüketiciyi biraz olsun doğal ürünlere doğru yönlendirmektedir. Bu aşamada doğal ahşap malzemeler oldukça dikkat çekmektedir. Ahşap üzerinde gelişen teknoloji ile birlikte şekillendirme ve dayanıklılık özellikliklerinin eklenmesiyle birlikte tercih nedeni olmaktadır. Çoğu alanda artık kontrplak ile tasarım seçenekleri değerlendirilmektedir. Özellikle doğaya dönüş aşamasında bahçe evlerinde ahşaba dönüş son yıllarda artmıştır.

Bir çok alanda güvenli ürün olarak birinci sırada tercih edilen ürün kontrplaktır. Ahşap ürünlerin biçimlendirilmesinde kontrplaklar kolay işlenebilme özelliği ile öne çıkmaktadır. Özellikle iç tasarım malzemelerinin üretilmesinde, zemin ve duvar malzemesi olarak tercih edilmesi de dikkat çekmektedir. Bu gibi kullanım alanlarının yanı sıra bazı mobilyalarda da temel malzeme olarak kullanılmaktadır.

Kontrplak ile tasarım seçenekleri nelerdir?

Kontrplak ile Mimari Tasarım Seçenekleri

İç mimari tasarımlarda özellikle mimari uygulamalar son dönemlerde popülerlik kazanmış durumdadır. Kontrplak malzeme yapısı itibariyle mimari uygulamalara çok uygundur. Kaplamadan estetik beklentilere kadar ihtiyaçlara yanıt vermesi sebebiyle kontrplak rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle hava şartlarına karşı da dayanıklılık sağlar. Bu yüzden dış cephe uygulamalarında da estetik değer elde etmek amacıyla bu malzeme kullanılabilmektedir.

Aynı şekilde iç mekanda da sadece duvar boyası ile yetinmek istemeyenler için uygundur. Duvarlara bütün ya da parçalı halde yapılacak tasarımlar alanın estetik değerini arttırır. Ve büyük önem arz eder. Üstelik kontrplak hafif bir malzeme olduğu için duvar veya tavanda kullanımında yapıya ekstra yük bindirmiyor. Bu da güvenli kullanımını destekliyor.

Kontrplak ile Tasarım Seçenekleri
Kontrplak ile Tasarım Seçenekleri
Kayın-Kavak Kombi Kontrplak
Kontrplak tasarımları

Otomotiv Tasarım Seçenekleri

Otomotiv alanında da etkin biçimde kontrplak ile tasarım seçenekleri sunulmkatadır. Özellikle minibüs ve karavan tasarımları dikkat çekiyor. Karavanların hem iç hem de dış kısımları tamamen kontrplak ile kaplanabiliyor. Bunun sadece estetik olarak güzel gelmesinin yanında ayrıca işlevsel olarak da artıları fazla durumda.

Karavan gibi sık kullanılan araçlarda kontrplak kullanımı yoğundur. Özellikle dışarıdan kaynaklı yağmur suyu ve çamur gibi kirlenmenin önüne geçmek için önemlidir.

Aynı şekilde iç temizliğinin de diğer malzemelere göre çok daha kolaydır. Pratik olduğu için kontrplak malzeme tasarım açısından önemli avantajlar sunabiliyor.

Mobilya Tasarım Seçenekleri

Özellikle masa ve sandalye üretiminde kontrplak tasarımcılara önemli kolaylıklar sağlıyor. Kontrplak uygun işlemler ile farklı geometrik şekiller alabildiği ve esneyebilir.

Örneğin bir sandalyenin kol dayama kısımlarını diğer malzemelere göre daha estetik hale getirir. Buradaki tasarım özgürlüğü tamamen tasarımcıya kaldığından sonsuz sayıda estetik fikir sunar.

Ayrıca yıpranma, çizilme ve aşınma gibi durumlara karşı da kontrplak kullanımı önemlidir. Dayanıklı olduğundan üretilen mobilyanın da daha uzun süre kullanımına olanak verecektir .

Kesilme, çeşitli geometrik formlara girme ve görünüm açısından kontrplak tasarım seçenekleri kullanımlarınıza önemli bir yaratıcılık sağlıyor.

Benzer Gönderiler