Kontrplak kullanım alanları

Kontrplak ve Diğer Malzemeler

Kontrplak ve diğer malzemeler ile karşılaştırması projeleriniz için hangi ürünü tercih etmeniz açısından yardım sağlayabilir. Özellikle kontrplak son dönemlerde dayanıklılığı, hafifliği ve maliyeti ile popüler durumda. Diğer malzemelere kıyasla avantajlarını bilmek de kontrplak tercihinizde doğru kararı vermenize yardım eder.

Kontrplak ve diğer malzemeler arasındaki farklar nelerdir?

Kontrplak ve diğer malzemeler: OSB Levha

Ürünkarşılaştırmasında ilk olarak Oriented Standart Boards (OSB) levha öne çıkıyor. Oriented Standart Boards (OSB), yönlendirilmiş şerit levhaların belirli yapıştırıcılar ve ağaç şeritlerinin sıkıştırılması ile var olur. Yük taşınması gereken yerlerde beklentileri karşılar. Ancak kontrplak, farklı katmanların bir araya getirilmesi ile üretildiğinden çok daha fazla kalınlık sunar. OSB’de bunu elde etmek olanaklı değildir. Aynı zamanda kontrplak uygulama aşamasında da OSB’ye göre daha kolay sabitlenme ve tutunma avantajı taşır. OSB ise uygulama aşamasında çeşitli zorluklar çıkarır.

Kontrplak ve Diğer Mazlemeler
Kontrplak ve Diğer Mazlemeler
Kontrplak kullanım alanları
Kontrplak kullanım alanları

Masif Ahşap ve Kontrplak

Masif ahşap, kontrplak ve rakip malzemeler grubundaki karşılaştırmada bir diğer üründür. Oysa ki Masif ahşap, doğrudan ağaçlardan elde edilmiştir. Ağaçların önce kesilmesi ve sonrasında kerestelerin küçük boyutlara getirilmesinden üretilmektedir. Bu bakımdan masif ağaç oldukça pahalı bir seçenektir. Kontrplak ise esasında bir mühendislik ürünü olduğundan masif ahşaba kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Kullanım seçeneklerine bakılınca iki ürünün de benzer özellikler taşıdığı söylenir . Fakat masif ahşap yapısı gereğince daha ağır olduğundan kaplama gibi durumlarda yapıya ekstra yük bindirebiliyor. Aynı zamanda ağırlık sebebiyle nakliye ve montaj işlemlerinde de sorun çıkarabiliyor. Bu yüzden kontrplak kullanımı daha fazla avantaj içerir.

MDF ve Kontrplak

Kontrplak ve rakip malzemeler arasında birbirine benzedikleri için sık karıştırılan fakat farklı malzemeler olan MDF’ler bir diğer seçenek olarak öne çıkıyor. MDF çeşitli mobilya işlemlerinde tercih ediliyor. Fakat görünüm açısından kusursuzluk sunamazlar. Kontrplaklar ise ahşap elyaftan yapıldığı için yüzey kısımlarında düğüm veya halka barındırmazlar. Bu da en iyi görünümün elde edilmesine yardımcı olur. Kontrplaklar aynı zamanda nem gibi durumlara karşı yüksek dayanıklılık sunarlar. MDF’de ise bunu başarmak genellikle zordur. Nem ve suya karşı dayanıklılık konusunda yeteri kaliteyi sağlamadıkları için dış alanlarda veya otomotiv gibi alanlarda tercih edilmezler.

Similar Posts