Kavak Kontrplak

Kavak Kontrplak

Plak, dikdörtgen ve kare şeklinde kesilmiş ince malzemelere verilen genel isimdir. Kontrplak ise birden fazla plakın birleşmesiyle oluşturulmuş plaklara verilen genel isimdir. Kavak kontrplak ürünleri de bu şekilde üretilmektedir ve özel presleme tekniği sayesinde daha dayanıklı hale gelmektedir.

Kavak ağacından üretilen plaklar, ağaç işleri kategorisinde üretilen sağlam plaklardır. Bu ürünün üretim aşamaları da diğerleri gibi titizlik gerektirir ve kullanım alanı da oldukça geniştir.

Kavak Kontrplak Üretim Aşamaları

Kavak kontrplak üretim aşamalarında başlı işlemler yerine getirilir. Bu aşamada:

 • Kavak ağaçlarının özellikle kaliteli gövde kısımları ele alınır. Bu kısımdan 1 la 2 mm arasında değişkenlik gösteren papeller elde edilir.
 • Tıpkı diğer kontrplak çeşitlerinde olduğu gibi kavak kontrplak ürünlerinde de katmanlar birbirine yapıştırılmak üzere hazır bir hale getirilir.
 • Hazır olan ürünler marin özellikli suya dayanıklı tutkal ile yapıştırılır.
 • Plaklar arasına yapıştırıcı sürülmesi, ürünün dayanıklılığını artırmıştır. Bu özelliği sayesinde birçok alanda güvenle kullanılmaktadır. MDF ve suntaya göre çok daha dayanıklıdır.

Kavak Kontrplak Fiyatları

Bu kategoride fiyatlandırma işlemi ağacın cinsine ve kullanılan tutkalın kalitesine göre değişmektedir. Ağacın dayanıklılık özelliği ve fiyatı plak üretiminde de fiyatı doğrudan etkiler. Ayrıca satış işlemlerinde tabaka ve m3 üzerinden fiyatlandırma işlemi yapılır. Tabakaya göre fiyatlar her yıl değişiklik göstermektedir ve enflasyon verilerine göre fiyat belirlenmektedir.

Kavak Kontrplak Kullanım Alanları

Ürünün genel özellikleri kullanım alanını belirlemiştir ve kullanım alanı ürünün genel yapısı ile alakalıdır. Preslenmiş birkaç katmandan oluşması ve su geçirmez yapıştırıcı ile yapıştırılması ürünün kalitesini artırmıştır. Bu nedenle;

 • Plakların kullanım alanı geniştir ve birçok sektör ürüne ilgi göstermektedir. Sağlam özellikler, nem ve ısı yalıtım özelliği ürünün kullanım alanını genişletiyor. Mobilya, çatı, zemin, bölme, merdiven işlemleri, sandalye, masa ve benzeri birçok mobilya işlemlerinde kullanılır.
 • Ahşabın kendine özgü estetiği nedeniyle dekorasyonda kullanılan bir malzemedir.
 • Mobilyacılar da ürünü üretim ve tamir işlemlerinde kullanmaktadır.
 • Bahçe evi ve hobi evi gibi kategorilerde en çok kullanılan malzemedir.
 • Zemin döşeme işlemlerinde de kullanılabilir. Isı yalıtım özelliği nedeniyle kaplama ve bölme tadilat işlemlerinde kullanılır.
 • Nemli yerlerde kullanılan ürün neme karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özelliği nedeniyle tekne tamir ve imalat işlerinde kullanılır.
 • Tamir işlerinde kullanılan ürün vidalanabilir özelliklere sahip sağlam bir üründür. Bu nedenle kullanım alanı çok fazladır.
 • Ürünün boya, vernik ve benzeri kaplama kimyasalları ile dekore edilebilir. Birçok kimyasal boya ve kaplama ürünüyle uyumludur ve üzerine başka bir malzeme rahatlıkla yapışabilir.

Kavak ağacının sağlam yapısı, suya dayanıklı tutkal ile birleştiği zaman ortaya çok sağlam bir malzeme çıkmaktadır. Isı, nem ve ses izolasyon özelliğine sahip ürünün insan sağlığı için her hangi bir tehdit oluşturmaması kullanım alanını genişletmektedir.

 

Benzer Gönderiler