Kontrplak ile Tasarım Seçenekleri

Tasarım malzemeleri olarak doğal olmayan materyallerin kullanılmasına artık pek sıcak bakılmamaktadır. Doğal ve özgün ürünleri tercih etmek kullanım kolaylığını da beraberinde getirmektedir. Tasarım ürünlerinde yelpazenin oldukça genişlemesi ve materyallerin sağlıksız olması tüketiciyi biraz olsun doğal ürünlere doğru yönlendirmektedir. Bu aşamada doğal ahşap malzemeler oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle ahşap üzerinde gelişen teknoloji ile birlikte şekillendirme ve dayanıklılık özellikliklerinin eklenmesiyle birlikte tercih nedeni olmaktadır. Çoğu alanda artık kontrplak ile tasarım seçenekleri değerlendirilmektedir. Özellikle doğaya dönüş aşamasında bahçe evlerinde ahşaba dönüş son yıllarda artmıştır.

Bir çok alanda güvenli ürün olarak birinci sırada tercih edilen ahşap ürünlerin biçimlendirilmesinde kontrplaklar kolay işlenebilme özelliği ile öne çıkmaktadır. Özellikle iç tasarım malzemelerinin üretilmesinde, zemin ve duvar malzemesi olarak tercih edilmesi de dikkat çekmektedir. Bu gibi kullanım alanlarının yanı sıra bazı mobilyalarda da temel malzeme olarak kullanılmaktadır.

Kontrplakla Mimari Tasarım Seçenekleri

Kontrplak ile tasarım seçenekleri arasında özellikle mimari uygulamalar son dönemlerde popülerlik kazanmış durumda. Malzeme yapısı itibariyle mimari uygulamalarda kaplamadan estetik beklentilere kadar ihtiyaçlara yanıt vermesi sebebiyle kontrplak rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle hava şartlarına karşı da dayanıklılık sunması açısından dış cephe uygulamalarında da estetik değer elde etmek amacıyla bu malzeme kullanılabilmektedir. Aynı şekilde iç mekanda da sadece duvar boyası ile yetinmek istemeyenler için duvarlara bütün ya da parçalı halde yapılacak tasarımlar alanın estetik değerini arttırmaya yardımcı oluyor. Üstelik kontrplak hafif bir malzeme olduğu için de duvar veya tavanda kullanımında yapıya ekstra yük bindirmiyor. Bu da güvenli kullanımını destekliyor.

Kontrplakla Otomotiv Tasarım Seçenekleri

Kontrplak ile tasarım seçenekleri arasında özellikle minibüs ve karavan tasarımları dikkat çekiyor. Karavanların hem iç hem de dış kısımları tamamen kontrplak ile kaplanabiliyor. Bunun sadece estetik olarak güzel gelmesinin yanında ayrıca işlevsel olarak da artıları fazla durumda. Karavan gibi sık kullanılacak araçlarda kontrplak kullanımı özellikle dışarıdan kaynaklı yağmur suyu veya çamur gibi kirlenmelerin önüne geçmek açısından yararlı oluyor. Aynı şekilde iç temizliğinin de diğer malzemelere göre çok daha kolay ve pratik şekilde yapılması ile birlikte kontrplak malzeme tasarım açısından önemli avantajlar sunabiliyor.

Kontrplakla Mobilya Tasarım Seçenekleri

Özellikle masa ve sandalye üretiminde kontrplak tasarımcılara önemli kolaylıklar sağlıyor. Kontrplak uygun işlemler ile farklı geometrik şekiller alabildiği ve esneyebildiği için örneğin bir sandalyenin sırt kısmını veya kol dayama kısımlarını diğer malzemelere göre çok daha işlevsel ve estetik hale getirebilir. Buradaki tasarım özgürlüğü tamamen tasarımcıya kaldığından sonsuz sayıda estetik fikir sunabilir. Ayrıca yıpranma, çizilme ve aşınma gibi durumlara karşı da kontrplak dayanıklı olduğundan üretilen mobilyanın da daha uzun süre kullanımına olanak verecektir.

Kesilme, çeşitli geometrik formlara girme ve görünüm açısından kontrplak ile tasarım seçenekleri kullanımlarınıza önemli bir yaratıcılık sağlıyor.

Benzer Gönderiler