Çam Kontrplak

Çam Kontrplak

Yerli çam ağacından üretilen bu ürün en dayanıklı kontrplak çeşitlerinden biridir. Bu ürünler farklı kalınlıklarda üretilir. İhtiyaca göre kalınlıkları değişir. Çam kontrplak ürünlerinin kullanım alanı oldukça yaygındır. Onun kullanım alanının yaygın olması, oldukça dayanıklı oluşundan kaynaklıdır.

Dayanıklı çam ağacının pres sistemi ile plak haline getirilmesi bu ürünün daha da dayanıklı hale getirmektedir. Ahşap sektöründe çam dayanıklılığı ile bilinir ve bu dayanıklı özellikler kullanım kalitesini artırır.

Çam Kontrplak Ve Üretim Aşamaları

Çam kontrplak üretiminde önemle vurgulanması gereken ilk nokta suya dayanıklı marin tutkalların kullanımıdır. Bu ürünün üretim aşaması da meşakkatli süreci içerir. Bu aşamalar şu şekildedir:

  • Bu kontrplak üretilirken ilk önce ince ağaç papelleri birbirlerine kaliteli yapıştırıcı ile yapıştırılır.
  • 1-2 mm olarak değişen kalınlıktaki çam papellerinin birbirine yapışması için suya dayanıklı olan marin tutkal kullanılır. Birbirlerine sağlam şekilde yapışan ürünler karşımıza çam kontrplak ürünlerini çıkarır.

Üretim aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar ise:

  • Tomruktan papeller elde edildikten sonra belirli bir nem oranına kadar papeller kurutulur.
  • Daha sonra tutkal ve presleme işlemi gerçekleşir.
  • Çam ağacının iyice kuruması durumunda daha da sertleşir.
  • En son aşamada ise kesim ve ebatlama işlemi uygulanır.

Üretim aşamalarında ağacın genel yapısına uygun kesim işlemi yapılır. Çam ağacı çok sağlamdır ve kesim işleminde özel teknikler kullanılır.

Çam Kontrplak Nerelerde Kullanılır?

Ürün ahşabın estetik yapısına sahiptir ve estetik yapı ürünün dekor çalışmalarında kullanılmasında etkili rol oynar. İnşaat, mobilya, sanayi, tadilat, çatı ve benzeri birçok alanda kullanılan ürün sağlam özelliği sayesinde geniş kullanım alanına sahiptir. Nem ve benzeri etkenlere karşı maksimum dayanıklıdır ve bu özelliği sayesinde birçok alanda kullanılır.

Ayrıca ürünün sağlam olması nedeniyle inşaat sektöründe kalıp işlerinde kullanılmaktadır. Kalıp işlemlerinde ağırlık kaldırma kapasitesi yüksek olduğu için sorunsuz bir şekilde ürün kullanılabilir. Ürünün suya dayanıklı tutkallarla yapıştırılarak elde edilmesi yağışlı bölgelerde kullanımını da kolaylaştırır. Çatı kaplama işlemlerinde de sıklıkla kullanılır. Neme karşı dayanıklı olması ve estetik özellikleri çatı kaplama sektöründe tercih edilme sebebidir.

Çam Kontrplak Nasıl Kullanılır?

Ürünün en önemli özelliği sağlam olması ve dayanıklı özelliklere sahip almasıdır. Vidala işlemleri için sorunsuz bir şekilde kullanılır. Dekor çalışmalarında kullanılan ürünün işlenmesi kolaydır ve mobilya sektöründe sorunsuz kullanılır. Ahşap kesim işlemlerinde, vida ile montaj işlemlerinde, çivileme işlemi gerektiren durumlarda rahatlıkla kullanılır. Ürün boyanabilir, cilalanabilir ve özel ahşap verniği ile kaplanabilir. Ayrıca üzerine başka malzeme yapıştırılabilir. Özellikle ahşap tutkalı ile uyumludur. Hijyenik özelliklere sahip çam, insan sağlığı açısından her hangi bir tehdit oluşturmaz. Çamın kokusu da insan sağlığı için faydalıdır.

Çam kontrplak fiyatları değişkenlik gösterir. Sahip olduğu katman sayısı , ağacın kalitesi ve kullanılan tutkal  çam  kontrplak fiyatlarını etkileyen başlıca unsurlardır.

Benzer Gönderiler