Kontrplak Fiyatları ve Maliyeti

Kontrplak fiyatları ve maliyeti tercih edilecek kontrplak türüne, katman sayısına, renk detayları gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Ancak diğer malzemeler ile kıyaslandığında ekonomik olan bu ürünler, aynı zamanda montaj işlemleri açısından da uygun fiyatlı seçenekler sunmaktadır.

Kontrplak Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kontrplak fiyatları kullanılan ağaç türüne ve katman sayısına göre belirlenmektedir. Katman sayısı esasında kalınlığını da arttırmaktadır. Çeşitli ağaçların tomruk – kütük haline getirilip devamında soyularak belirli katmanlar ile panel haline getirilmesine kontrplak denilmektedir. Söz konusu bu işlem sonrasında elde edilmiş olan kaplama tabakaları da istenilen boyutlarda kesilir ve sonrasında birbirine pres yöntemi ile tutturulur. Böylece kavak, çam, kayın gibi farklı ağaç türlerinden elde edilmiş kontrplaklar üretilmiş olur. Bu işlemlerde kullanılan ağaç türüne ve katman sayısı, ahşabın pürüzsüzlüğüne, kenar kısımlarının kesimine göre de fiyatlar belirleyici olmaktadır.

Genel olarak yüksek lif oranına sahip olan kontrplaklar birinci sınıf malzeme olarak kabul edilirler. Kullanım açısından da dayanıklılık, uzun ömürlülük ve estetik değer sunan bu ürünler, bu sayede maliyetine bakıldığında sundukları kullanım ile oldukça ekonomik yapıdadır.

Kontrplak Maliyeti Nedir?

Kontrplak maliyeti satın alma ve uygulama açısından oldukça ekonomiktir. Özellikle diğer kaplama malzemelerine kıyaslandığında kontrplak ile önemli fiyat avantajları elde edilir. Bu da yapılacak işlemlerin daha ucuz şekilde tamamlanmasını sağlar. İşçilik maliyetleri açısından da kolay uygulanabilen, taşınabilen ve istenen ebatlara getirilebilen yapısıyla yine uygun maliyetler sunmaktadır.

Kontrplak hem satın alım hem de uygulama açısından ekonomik bir malzeme olduğundan günümüzde pek çok sektörde güvenle kullanılmaktadır. Maliyetinin yanında uzun ömürlü oluşu da göz önünde tutulduğunda kaplama uygulamaları için son derece ideal bir malzemedir. Ayrıca estetik uygulamalar için de hem satın alım hem de uygulanabilirlik bakımından yine ekonomik sonuçlar vermektedir.

Kontrplak fiyatları arasından seçim yaparken sadece fiyat bazlı değil, kullanılacak alanı da göz önünde tutmanız uzun vadede tasarruf etmeniz açısından yararlı olacaktır. Aynı zamanda üretilen ağaç çeşitleri de kontrplağın yapısını etkilediği için üretildiği ağaç türünün özelliklerini de bilmeniz doğru harcama yapmanızı sağlayacaktır.

Benzer Gönderiler