Kombi Kontrplak

Kombi Kontrplak

Kombi kontrplak, kişilerin isteği üzerine 2 farklı ağaç çeşidi kullanılarak üretilmektedir. Örnek verecek olursak 1 papel kayın ağacı ve 1 papel kavak ağacı kullanılarak büyük bir özen ve dikkat içerisinde preslenir. Bu presleme işleminin sonucunda meydana gelen kontrplak türüne kombi kontrplak adı verilir.

Kombi kontrplak ürünlerinin hepsi tek katman olacak bir şeklinde 5,7,9,11,13,15 üretilir. Kombi kontrplakların ürünlerinde kenarlarına kaplama ya da bantlama gibi uygulamaların yapılmasına gerek olmamaktadır. Kombi kontrplaklar kullanım yeri ne olursa olsun o alana dekoratif bir görünüm katmaktadır. Belirlenmiş olan uzunluklarda ve çaplarda güçlü olan ağaçların gövde kısımlarının kullanılarak ve ardından tornada soyularak elde edilmiş olan 1,5mm-1,7mm-2,1mm gibi ölçülerdeki papeller kullanılır.

5,7,9 gibi tek sayıda katmanların kullanıldığı bu papeller suya karşı oldukça dayanıklı olan marin tutkal ve üre tutkal ile yapıştırılarak preslenir. Kombi kontrplak üretiminde çoğunlukla 3 tür yapışkan kullanılır. Bu yapışkan türleri üre formaldehit, melamin formaldehit ve son olarak da fenol formaldehit tutkalları olmaktadır. Kombi kontrplaklarda en çok kullanılan tutkal ise üre formaldehit tutkalı olmaktadır. Bu tutkalın asıl amacı kapalı yerlerde kullanılacak olan kontrplaklar için tasarlanmıştır.

Fenol formaldehit adı verilen tutkal türü kullanıldığında ise dıştan gelecek olan hava koşullarına uygun olacak şekilde kontrplaklar ortaya çıkmaktadır. Üre formaldehit adı verilen tutkala bir miktar melamin formaldehit tutkalı karıştırılarak kapalı yerlerde nemli ortamlara karşı oldukça dayanıklı olan kontrplaklar elde edilmektedir.

 

Kombi Kontrplak Özellikleri Nelerdir?

  • Kombi kontrplaklarının yüzey kalitesi oldukça düzgün bir yapıdadır. Üretilen kombi kontrplaklar minimum B kalitesinde olup asla çatlak bulundurmaz.
  • Kombi kontrplakların kalibresi de oldukça düzgün bir yapıda olmaktadır. Genişlikleri yüzeysel olarak homojen bir yapıya sahiptir. Kombi kontrplaklarının yüzeyi bölgesel olarak hiçbir kalınlık farkı göstermeyerek şık bir görünüme sahiptir.
  • Kenar boşlukları yoktur ve iç katman kalınlıkları eşit bir şekildedir.
  • Kombi kontrplaklarda gönye kaçıklığı bulunmaz böylece yan yana kullandığınızda büyük bir kolaylık sağlar.
  • Kombi kontrplakların katman sayısı minimum 3 katman olacak şekilde üretilir. Kontrplaklarda katman sayısı artıkça kullanım ömrü o kadar uzun ve güçlü olur.
  • Kombi kontrplaklar su geçirmeyen bir özelliğe sahiptir ve neme karşı koruma sağlar.
  • Bunlar suya karşı oldukça dayanıklı olmalarının yanı sıra su ile asla reaksiyona girmemektedirler. Normal kontrplaklar neme karşı koruma sağlamaz ve bundan dolayı da aşınma başlayarak ortaya kötü görüntüler çıkabilir. Kombi kontrplakta su ve nem alma durumu meydana gelmez.
  • Bu ürün normal kontrplaklar ile karşılaştırıldığında daha kaliteli olduğu görülür. Kombi kontrplak çürüme, yıpranma ve aşınma gibi sorunlara direnç göstermesiyle bilinir. Kombi kontrplaklar güçlü ağaçlardan üretildiği için serttirler. Kötü hava koşullarına karşı koruma sundukları için kullanım ömürleri uzundur.

 

Benzer Gönderiler