Kontrplak ve Rakip Malzemeler Hangisi Avantajlı?

Kontrplak ve rakip malzemeler karşılaştırması projeleriniz için hangi ürünü tercih etmeniz açısından yardım sağlayabilir. Özellikle kontrplak son dönemlerde dayanıklılığı, hafifliği ve maliyeti ile popüler durumda. Diğer malzemelere kıyasla avantajlarını bilmek de kontrplak tercihinizde doğru kararı vermenize yardım edebilir.

Kontrplak ve OSB Levha

Kontrplak ve rakip malzemeler karşılaştırması için ilk olarak OSB levha öne çıkıyor. OSB, yönlendirilmiş şerit levhaların belirli yapıştırıcılar ve ağaç şeritlerinin sıkıştırılması ile üretilmektedir. Yük taşınması gereken yerlerde beklentileri karşılayabilir. Ancak kontrplak, farklı katmanların bir araya getirilmesi ile üretildiğinden çok daha fazla kalınlık sunabilir. OSB’de bunu elde etmek olanaklı değildir. Aynı zamanda kontrplak uygulama aşamasında da OSB’ye göre daha kolay sabitlenme ve tutunma avantajı taşır. OSB ise uygulama aşamasında çeşitli zorluklar çıkarır.

Kontrplak ve Masif Ahşap

Kontrplak ve rakip malzemeler karşılaştırmasında bir diğer ürün de masif ahşaptır. Masif ahşap, doğrudan ağaçlardan elde edilmiş olan doğal ağaçtır. Ağaçların önce kesilmesi ve sonrasında kerestelerin küçük boyutlara getirilmesinden üretilmektedir. Bu bakımdan masif ağaç oldukça pahalı bir seçenektir. Kontrplak ise esasında bir mühendislik ürünü olduğundan masif ahşaba kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Kullanım seçeneklerine bakıldığında ise iki ürünün de benzer özellikler taşıdığı görülüyor. Fakat masif ahşap yapısı gereğince daha ağır olduğundan kaplama gibi durumlarda yapıya ekstra yük bindirebilir. Aynı zamanda ağırlık sebebiyle nakliye ve montaj işlemlerinde de sorun çıkarabilir. Bu yüzden kontrplak kullanımı daha fazla avantaj içerir.

Kontrplak ve MDF

Kontrplak ve rakip malzemeler arasında birbirine benzedikleri için sık karıştırılan fakat farklı malzemeler olan MDF’ler bir diğer seçenek olarak öne çıkıyor. MDF’ler özellikle çeşitli mobilya işlemlerinde tercih edilir. Fakat görünüm açısından kusursuzluk sunamazlar. Kontrplaklar ise ahşap elyaftan yapıldığı için yüzey kısımlarında düğüm veya halka barındırmazlar. Bu da en iyi görünümün elde edilmesine yardımcı olur. Kontrplaklar aynı zamanda nem gibi durumlara karşı yüksek dayanıklılık sunarlar. MDF’de ise bunu başarmak genellikle zordur. Nem ve suya karşı dayanıklılık konusunda yeteri kaliteyi sağlamadıkları için dış alanlarda veya otomotiv gibi alanlarda tercih edilmezler.

Benzer Gönderiler