Marin Kontrplak Nedir ?

Marin Kontrplak

Marin, suya karşı dayanıklı olan bir tutkal demektir. Marin kontrplak, en güçlü ağaç soyma kaplamalardan, suya karşı oldukça dayanıklı olanmarintutkal kullanılarak üretilen kontrplak türü olmaktadır. Bir ürünün gerçek marin kontrplak olup olmadığını anlamanın bazı yolları bulunuyor.Suya karşı dayanıklılığınıölçmek amacı ile 3 gün süren kaynar su testi gibi birçok sınavdan geçmesi gerekmektedir.

Yapıştırıcı olarak çoğunlukla tutmalı mesela muf kullanılmaktadır (melamin üre formaldehit). Çünkü buyapıştırıcı türü piyasada bulunanmarin özelliği tutkallar arasında en dayanıklısı olmaktadır. Kullanılan bu tutkal kesinlikle su ile reaksiyona girmez. Marin kontrplak üretiminde kullanılan pek çok ağaç türü mevcut.Fakat en kaliteli işçilik için kayın  ağaç soyma kaplamalarından üretilmiş olan kontrplaklar tercih edilir.

Marin Kontrplak Nerede Kullanılır?

Marin kontrplakların suya karşı oldukça dayanıklı olan bir kontrplak türü olduğundan yukarıda detaylı bir şekilde bahsettik. Herhangi başka bir kontrplak türüne kıyasla su geçirmez ve kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Marin kontrplaklar bu yüzden tüm kötü hava koşullarına karşı güçlü bir direnme özelliğine sahiptir. Dış mekan kullanımında tercih edilmesinin sebebi de tam olarak bu olmaktadır.İç mekanlarda da kullanılsa da dış mekan projelerinde daha çok kullanıldığı görülmektedir.

Özellikle tekne üretiminde ve tekne mobilya üretiminde kullanıldığı bilinmektedir.Marin kontrplak suya karşı oldukça dayanıklı olmasınındışında, teknenin tuzlu ya da tatlı su fark etmeksizin bütün sularda oluşturabileceği her türlü hasara karşı koruma kalkanı görevi görürler.

Zaman içerisinde üreticiler muhteşem bir ürün olan su geçirmez kontrplakların daha güçlü olduğunun farkına varmalarıyla beraber kullanım alanı da genişlemiş bulundu.Mutfak projelerinden tutun banyo projelerine kadar kullanım alanı gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Banyo ve mutfak gibi alanlardaha çok su kullanılan alanlar olduğu için nemden kaynaklanan sorunların ilk yeridir. Bu durumda kendini suya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu kanıtlayanmarin kontrplak, banyo ve mutfak için ideal bir malzeme türü olmaktadır. Banyo ve mutfak gibi alanlarda kullanılanmarin kontrplak asla çürüme ve bükülme yapmaz.Zaman içerisinde küflenme oluşturmaz.

Marin Kontrplak Özelliği Nelerdir?

Marin kontrplaklarının özelliklerinden bahsetmek gerekirse bunu sayarak bitirmek zor olacağı için sizlere önemli olan birkaç maddeden bahsedeceğiz;

  • Suya karşı oldukça dayanıklıdırlar ve su ile reaksiyona girmemektedirler. Normal kontrplaklar su geçirebilirler ve bunun sonucunda da çürüme başlayarakortaya hasar çıkabilmektedir. Marin kontrplakta su geçmesi söz konusu değildir.
  • Marin kontrplak diğer normal kontrplaklar ile kıyaslandığında daha güçlüdür. Marin kontrplak uzun bir zaman boyunca aşınma gibi sorunlara karşı dayanıklı olma özelliği taşır.Marin kontrplaklar yapısı gereğiserttir, böylece en zorlu hava koşullarından etkilenmezler.
  • Uzun ömürlü kullanım sunarlar.

 

Benzer Gönderiler