Kontrplak Dayanıklılığı ve Uzun Ömürlülüğü

Kontrplak dayanıklılığı açısından uzun ömürlü kullanım sunar. Ancak dayanıklılığını ve uzun ömürlü oluşunu belirleyen bazı noktalara dikkat edilmelidir. Yüksek kalite tomruktan ve çoklu katman sayısı ile üretilen kontrplak ürünlerinde dayanıklılıktan söz etmek mümkündür.

Kontrplak Dayanıklılığını Belirleyen Unsurlar

Yapısı bakımından kontrplak kullanım alanına göre yüksek mukavemet sunan ürünlerdir. Katman sayısı az olmayan, en az 3 katman olan kontrplaklar dayanıklılık açısından ideal sonuçlar gösterirler. Aynı zamanda esnemeye ve çekmeye karşı da dayanıklılık sunarlar. Katman sayısının artışı dış etmenlere karşı ürünün direncinin de artmasını sağlayacaktır.

Bunun yanında kenar yapısı, düzlüğü de yine malzemelerin bir araya getirildiklerinde boşluk kalmaması açısından önemlidir. Kenarları doğru ve düzgün şekilde kesilen ürünler yan yana işlemlerde sorunsuz kullanım sağlarlar.

Kontrplak uygulamasında tür olarak aynı ağaçtan üretilmiş olan kontrplak tercih edilmelidir. Örneğin kavak ağacından üretilmiş bir kontrplak başka bir ağaçtan üretilmiş kontrplak ile yan yana kullanılmamalıdır. Tek bir ağaç türünden üretilmiş olan ürünleri yan yana kullanmak uzun ömürlülüğü de etkilemektedir.

Ayrıca üretim sürecinde iç kısmında nem geçirmeyen bir bağın da olması da yapısal ve dış mekan uygulamalarında daha sorunsuz bir kullanımın elde edilmesi için tayin edici olmaktadır. Bu bakımdan da kontrplak seçiminde üretim kalitesi, ağaç türü, uygulama alanı gibi noktalar dayanıklılık ve uzun ömürlü kullanım açısından belirleyicidir.

Kullanım Süresini Uzatmak İçin Yapılacaklar

Genel olarak kontrplak dayanıklılığı yüksek olan bir malzemedir ve kaliteli ürünler seçildiğinde uzun süreler boyunca sorunsuz şekilde kullanılabilir. Bunun yanında tasarım ve iç mekan uygulamalarında tercih edildiyse kullanım süresini uzatmak yapılacak bakımlarla da mümkün olacaktır. Bu bakımdan bakım ve temizlik işlemlerinin doğru yapılması önem taşır. Öncelikle malzemeye zarar verecek kimyasallar ile temizlik yapılmamalıdır. Temizlik işlemleri esnasında da yine yüzeyde soyulmaya yol açabilecek malzemeler kullanılmamalıdır. Kontrplaklar suya ve neme dayanıklı şekilde üretilirler. Fakat yine de su ile temizleme işlemlerinde de kurulama yapılması istenmeyen durumların önlenmesini sağlayacaktır. Bu yüzden ıslak temizlik uygulamalarında kurulamanın da ihmal edilmeden yapılması kullanım süresini belirleyici özellikler arasında yer alacaktır.

Benzer Gönderiler